Aktualności

Wyłoniono zwycięzce koncepcji Gdynia Waterfront

Pracownia architektoniczna FORT z Gdańska została zwycięzcą w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na opracowanie koncepcji budynku biurowego i hotelowego przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni. Inwestycja realizowana będzie przez spółkę celową Gdynia Waterfront, powołaną przez SwedeCenter.

Przestrzeń pomiędzy gdyńskim centrum Gemini a wieżowcem Sea Towers zostanie przeznaczona pod budowę czterogwiazdkowego hotelu Marriott Courtyard oraz siedzibę Nordea Bank Polska, które znajdować się będą w bezpośrednim sąsiedztwie basenu Prezydenta. Pierwszy z nich posiadać będzie 8 pięter, natomiast budynek biurowy 11 pięter. Na parterze, wzdłuż ciągu dla pieszych łączącego Aleję Jana Pawła z budynkiem Sea Towers, otwarte zostaną kawiarnie i restauracje.

Zwycięska koncepcja nowej inwestycji SwedeCenter, którą opracowała pracownia FORT, będzie projektem architektonicznym, wyróżniającym się atrakcyjną aranżacją przestrzeni publicznych. Dodatkowym atutem projektu będzie wspaniały widok rozpościerający się na Zatokę Gdańską.

O wyborze pracowni FORT zdecydowało jury konkursowe składające się z reprezentantów władz miasta Gdyni, inwestora, architektów oraz firm będących przyszłymi operatorami hotelu i najemcami budynku biurowego. Projekt wpisywać się będzie w architekturę Gdyni.

Zwycięski projekt ma klasę. Po zbudowaniu Sea Towers i przyjęciu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ta część miasta stanowi wyzwanie dla najlepszych projektantów - mówi Sławomir Kitowski, pasjonat architektury gdyńskiej, autor książki "Gdynia Miasto z Morza i Marzeń".

Inwestycję SwedeCenter dobrze ocenia też prof. Maria Jolanta Sołtysik z Politechniki Gdańskiej, znawczyni gdyńskiej architektury i autorka książek na jej temat: - Koncepcja pracowni Fort budzi moje nadzieje zwłaszcza ze względu na prawidłowo rozwiązany problem przestrzeni publicznej w rejonie basenu Prezydenta. Dobrze zaplanowane partery obiektu zapewniają funkcje publiczne z widokiem na morze, w tym tak atrakcyjnym i prestiżowym miejscu. Dobrze rozwiązana jest również kwestia pieszej komunikacji w obrębie zespołu, co dla mieszkańców jest sprawą bardzo istotną.

Wraz z ogłoszeniem wyników konkursu SwedeCenter niezwłocznie wystąpi o pozwolenie na budowę. Oddanie kompleksu do użytkowania zaplanowano na 2013 rok.


‹ wróć do listy

Rzecznik

Ewa Łydkowska

Head of           Marketing & PR
T: (+48) 22 820 91 29
T: (+48) 512 647 286
E: ewa.lydkowska@swedecenter.pl

Dla prasy

HTML/CMS: blueprintmedia.pl Website design by Studio Rokicki & Ściborowski